Sezon letni w pełni. Dieta diabetyka powinna obfitować w warzywa, zwłaszcza świeże, a tych mamy teraz pod dostatkiem. Nie brakuje też owoców z niskim indeksem glikemicznym (agrest, jagody, borówki, czarna porzeczka, jeżyny, truskawki, maliny, wiśnie, jabłka, gruszki, śliwki), które mogą być bazą do pysznych dań i dozwolonych deserów. Zajadając dobra natury pamiętajmy jednak, że każdy posiłek powinien być prawidłowo zbilansowany (zawierać zarówno białka, węglowodany złożone jak i zdrowe tłuszcze – wszystko w odpowiednich proporcjach). Warzywa i owoce obfitują m.in. w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które bez dodatku odrobiny oleju, zwyczajnie się nie wchłoną i ich antyoksydacyjne i przeciwzapalne działanie nie będzie miało znaczenia.
Zasady komponowania posiłków:
- Warzywa i/lub owoce powinny znaleźć się w każdym posiłku (3 porcje warzyw i 2 porcje owoców o niskim IG na dobę).
- Produkty zbożowe zawarte w posiłkach muszą być pełnoziarniste. Należy unikać białej mąki. Wybierając pieczywo sklepowe, zwróćmy uwagę aby w składzie nie było niepotrzebnych dodatków, a zwłaszcza słodu jęczmiennego czy karmelu.
- Źródłem białka powinny być warzywa, chude sery białe, chude mięsa, drób, ryby, jaja, warzywa strączkowe.
- Do posiłków dodajemy zdrowe tłuszcze (olej lniany, olej rzepakowy, orzechy, a gdy nasza dieta obfituje w ryby i owoce morza, również oliwę z oliwek).
- Cukier eliminujemy lub zamieniamy na dozwolone słodziki np. ksylitol, erytrol.
Poniżej przedstawiamy 2 przepisy na zdrowe potrawy dla diabetyków opracowane przez dietetyka:
Chłodnik ogórkowy dla diabetyków
Składniki:
– 450 ml jogurtu naturalnego
– 1 duży, świeży ogórek
– 4 rzodkiewki
– łyżka posiekanego koperku
– 1 łyżka ziaren słonecznika
– 1 łyżeczka oleju lnianego
– sok z połowy cytryny
– ząbek czosnku
– sól i pieprz
– 2 kromki chleba pełnoziarnistego
Przygotowanie:
Zmiksuj jogurt z połową ogórka, czosnkiem, sokiem z cytryny, olejem. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Następnie dodaj posiekane rzodkiewki i drugą połowę ogórka. Wymieszaj wszystko, posyp słonecznikiem i koperkiem. Wstaw do lodówki, aby chłodnik przeszedł smakami. Gotowy chłodnik zjedz z razowym chlebem.
Sorbet dla diabetyków
Składniki:
– 250 g malin lub innych owoców z niskim IG
– 30 g awokado
– 4 łyżeczki ksylitolu
– liść mięty i połówka orzecha włoskiego do dekoracji
Przygotowanie:
Zmiksuj wszystkie składniki. Gotową mieszankę przełóż do naczynia i wstaw do zamrażarki na 2-3 godziny. Gotowy sorbet nakładaj do pucharka i udekoruj liściem mięty i orzechem.
Autor: mgr dietetyki Joanna Wójcik