Pomiar poziomu glukozy we krwi to bardzo ważna czynność w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Dzięki dokonywaniu regularnych pomiarów możliwe jest skuteczne monitorowanie leczenia, a także reagowanie na nieprawidłowe wyniki. Ponadto glukometry wykorzystuje się też u osób w ciąży — ze względu na ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz profilaktycznie u osób, które znajdują się w grupie ryzyka cukrzycy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń do pomiaru poziomu cukru we krwi, a poszczególne z nich różnią się między sobą: dokładnością pomiarów, dodatkowymi funkcjami oraz parametrami wyświetlaczy. Warto wiedzieć, jak mierzyć cukier glukometrem oraz jakie są najczęstsze błędy w trakcie samokontroli z wykorzystaniem tego urządzenia. Wiedza, którą publikujemy, może przydać się zarówno osobom chorym, jak i ich najbliższym. Koniecznie zatem sprawdź najważniejsze informacje na temat obsługi glukometru.
Zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety satysfakcji, która posłuży doskonaleniu wyrobów medycznych Diagnosis S.A. Będzie nam bardzo miło, jeśli podzielą się Państwo swoją opinią, wypełniając ankietę. W ramach podziękowań za Państwa zaangażowanie przygotowaliśmy jednorazowy rabat na zakupy w naszym sklepie. Ankieta jest anonimowa, skierowana do osób pełnoletnich.
Prawidłowe badanie glukometrem jest kluczowe, ponieważ umożliwia dokładne monitorowanie poziomu cukru we krwi, co bezpośrednio wpływa na skuteczność leczenia cukrzycy. Regularne i precyzyjne pomiary pozwalają szybko zareagować na nieprawidłowe wyniki i dzięki temu zapobiegać zarówno hipoglikemii, jak i hiperglikemii, które mogą prowadzić do groźnych powikłań. Błędy w obsłudze glukometru, takie jak niewłaściwe przygotowanie do badania czy złe przechowywanie pasków, mogą zafałszować wyniki, co utrudnia kontrolę choroby. Prawidłowa technika badania to podstawa bezpieczeństwa i zdrowia pacjenta.
Znajomość obsługi glukometru jest istotna zarówno dla osób chorujących na cukrzycę, jak i dla ich bliskich, którzy mogą wspierać w codziennej samokontroli. Wiedza ta przydaje się również osobom pracującym w placówkach medycznych, które zajmują się opieką nad diabetykami. Umiejętność prawidłowego pomiaru poziomu glukozy we krwi może pomóc w szybkiej reakcji na zmiany stanu zdrowia pacjenta, poprawiając jego bezpieczeństwo oraz komfort życia.
Glukometr Abra Smart BT to nowoczesne, mobilne urządzenie. Aby prawidłowo wykonać pomiar z jego wykorzystaniem, należy postępować według poniższych kroków. Na samym początku konieczne jest przygotowanie nakłuwacza. W tym celu przekręć i ściągnij nasadkę. Następnie umieść stabilnie lancet w nośniku. W dalszej kolejności ściągnij końcówkę ochronną. Nałóż nasadkę nakłuwacza i dokręć ją. Następnie ustaw głębokość nakłucia skóry i odciągnij ruchomą tuleję, aż usłyszysz kliknięcie.
Później rozmasuj miejsce planowanego nakłucia. Przyłóż nakłuwacz do opuszki palca, wciśnij przycisk zwalniający i odłóż nakłuwacz. Następnie przyłóż pasek testowy do kropli krwi.
Glukometry paskowe wymagają kalibracji. Przed rozpoczęciem nowego opakowania pasków testowych należy włożyć do gniazda testowego pasek lub chip kalibracyjny, zgodnie z instrukcją producenta. Wiesz już, jak działa glukometr paskowy.
W Google Play lub App Store znajdziesz bezpłatną aplikację Istel Health. Możesz łatwo ją zainstalować. Następnie otworzyć ją i utworzyć profil, wypełniając formularz. Zapamiętaj koniecznie swój PIN i sparuj glukometr z urządzeniem mobilnym. Konieczne jest uruchomienie Bluetooth w smartfonie lub tablecie. Dokładną kolejność działań znajdziesz w jednym z naszych filmów na YouTube, który także udostępniliśmy na tej stronie.
Paskowe glukometry to niejedyny wariant. Dostępne są także specjalne systemy CGM (przeznaczone do ciągłego monitorowania glukozy) – np. system CGM TouchCare. Zasada działania każdego z tych urządzeń jest nieco inna, a na naszej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat tego, jak korzystać glukometru. Koniecznie zapoznaj się z ogromną dawką wiedzy dostępną w obrębie tego portalu.