DIABETYK W RUCHU – 5 pomysłów na aktywność fizyczną jesienią

Wysiłek fizyczny – ze względu na wielokierunkowe korzyści, jakie przynosi jego wykonywanie – jest integralną częścią prawidłowego, kompleksowego postępowania w leczeniu cukrzycy. Wpływa korzystnie na wrażliwość na insulinę, kontrolę glikemii, profil lipidowy oraz sprzyja redukcji masy ciała, wpływa także korzystnie na nastrój, nawet u osób z depresją. W celu uzyskania optymalnego efektu wysiłek fizyczny powinien być regularny, podejmowany co najmniej co 2–3 dni, jednak najlepiej codziennie. [1] Jesień to czas, kiedy wiele osób rezygnuje z uprawiania sportu. To duży błąd. Pogoda wciąż pozwala na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu – wystarczy odpowiednio dostosować strój i buty do warunków panujących na zewnątrz. Ze względu na niższą temperaturę, ćwiczenia na zewnątrz są przyjemniejsze niż w trakcie upalnego lata. A jeśli aura rzeczywiście nie sprzyja aktywności fizycznej na zewnątrz warto rozważyć inne opcje.

Poniżej 5 polecanych aktywności jesienią:

  • Spacery – Chodzenie jest jedną z najbardziej uniwersalnych i bezpiecznych form ruchu. Pomaga utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi, dotlenia organizm, reguluje działanie układu nerwowego, poprawia nastrój. Podczas spacerów nasz układ krążenia pracuje znacznie intensywniej, dzięki czemu wzmacniamy serce. Codziennie spaceruj minimum 30 – 40 minut dziennie. Jakie są dodatkowe korzyści płynące ze spacerów ? Ta aktywność nic nas nie kosztuje i możemy korzystać z niej w dowolnym czasie.
  • Rower– jeśli zadbasz o odpowiedni strój, jesienna aura nie powinna stanowić dla Ciebie problemu. Jazda na rowerze z umiarkowaną intensywnością normalizuje poziom cukru we krwi. Wystarczą 2-3 wyprawy rowerowe tygodniowo, aby poprawić naszą kondycję i wydolność całego organizmu. Wybierając się na dłuższą jazdę rowerem, nie można zapomnieć o zabezpieczeniu w postaci glukozy, owocu czy batonika.
  • Nordic Walking – to dyscyplina polecana w szczególności diabetykom. Podczas treningu pracują partie mięśniowe nóg, rąk i kręgosłupa. Warto dodać, że trening podczas niższych temperatur jest bardzo korzystny – pozwala spalić więcej kalorii, ponieważ organizm potrzebuje większej ilości energii, aby utrzymać stałą temperaturę ciała.

  • Zajęcia zorganizowane – dołącz do osiedlowego klubu lub zapisz się na zajęcia zorganizowane na siłowni. Wybierz zajęcia o umiarkowanej intensywności np. zdrowy kręgosłup, joga, pilates, ćwiczenia rozciągające. Możesz również skorzystać z dostępnych sprzętów – rowerków stacjonarnych, orbitreków, stepperów czy bieżni. Na każdej siłowni istnieje również możliwość konsultacji z trenerem personalnym, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj treningu.
  • Tai Chi – Pod tą tajemniczą nazwę kryją się zajęcia fizyczne praktykowane przez miliony ludzi na całym świecie. Tai Chi to bezpieczna forma ruchu dla każdego – ćwiczenia można praktykować niezależnie od swojego wieku i stanu fizycznego. Tai Chi pomaga zachować dobrą kondycję zarówno ciała, jak i ducha – łączy w sobie spokój, płynność i uwagę. Tai Chi nie obciąża stawów, wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację, a także uczy świadomości ciała.

Opcji na jesienny trening jest wiele – wybierz formę, którą lubisz najbardziej, a Twoje ciało i umysł szybko Ci się odwdzięczą. Jesienią bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy narażeni na stres. Zmieniająca się aura i brak słońca, które jeszcze niedawno codziennie witało nas od rana jest jednym z powodów osłabienia odporności, a tym samym zwiększonej podatności na infekcje. Przed podjęciem aktywności fizycznej warto skonsultować się lekarzem. Oceni on na podstawie pełnego obrazu klinicznego, jak intensywny może być wysiłek.

[1] Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2022 s.24  https://ptdiab.pl/images/docs/zalecenia/CTiD-1-2022-pl.pdf dostęp z dn. 13.09.2022

Czytaj więcej

JAK WOLONTARIAT POMAGA w utrzymaniu cukrzycy w ryzach? – wywiad

W ramach akcji „Aktywni łapka w górę”* prowadzonej przez firmę Diagnosis S.A. we współpracy z białostockim schroniskiem postanowiliśmy porozmawiać z  Wiolą. Wiola ma 37 lat, jest wolontariuszką w schronisku i choruje na cukrzycę. Każdy diabetyk wie jak ważną rolę w kontrolowaniu tej choroby ma regularna aktywność fizyczna. Wiola znalazła sposób połączyć przyjemne z pożytecznym. Zobaczcie sami.

 

Kamila, Diagnosis: Jak wygląda aktywne życie z cukrzycą na co dzień?

Wiola: Wygląda bardzo podobnie jak u każdej osoby. Jedyna różnica która nas dzieli jest taka, że  musimy „trzymać” ciągłą kontrolę nad glikemią i zawsze mieć pod ręką glukozę.

 

Kamila, Diagnosis: Od ilu lat jest Pani wolontariuszką w schronisku dla zwierząt w Białymstoku?

Wiola: Wolontariuszką w schronisku dla zwierząt jestem od 2018 roku, była to jedna z lepszych decyzji które podjęłam w moim życiu. 😊

 

Kamila, Diagnosis: W jaki sposób opieka nad schroniskowymi pieskami motywuje Panią do większej ilości ruchu?

Wiola: Moją rolą w schronisku jest przede wszystkim zapewnienie psiakom ruchu, a przy okazji i ja korzystam.  Staram się, aby te spacery były w miarę możliwości jak najczęstsze. W domu mam również psiaki, więc piesze wędrówki przewijają się przez cały dzień.

 

Kamila, Diagnosis: Jakie są Pani najprzyjemniejsze wspomnienia związane z wolontariatem w schronisku?

Wiola: Są to oczywiście adopcje moich podopiecznych! Nie ma nic wspanialszego niż widok bliskich mi psiaków w domowych pieleszach. Bardzo lubię też spacerowanie po lesie z psami, patrzenie na ich radosne pyszczki, podglądanie życia, które się toczy w lesie i cieszenie się z bycia tu i teraz, tak po prostu 😊

 

Kamila, Diagnosis: Czy podzieli się Pani swoimi inspiracjami na aktywne spędzenie wakacji?

Wiola: Oby nie tylko wakacji! Próbuję różnych rzeczy, wiem już, że jazda na rolkach nie jest dla mnie 😊 Teraz za cel obrałam jazdę na rowerze. Fajnie by było, gdyby każdy z nas znalazł dla siebie coś, co sprawi mu przyjemność. Najważniejsze, aby nie wstydzić się próbować różnych nowych czynności, zaczynać małymi krokami i cieszyć się nimi 😊 Życzę wszystkiego dobrego wszystkim „Słodziakom” !

 

*„Aktywni łapka w górę” to pilotażowe wydarzenie, które rozpoczyna cykl „LATOaktywni”, propagujący aktywność fizyczną latem.

Czytaj więcej