14 listopada – Światowy DZIEŃ CUKRZYCY

14 listopada, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Dlaczego akurat tego dnia?

Dokładnie 14 listopada 1891 r. urodził się Frederick Banting, którego uznaje się za odkrywcę insuliny. Banting był młodym, kanadyjskim lekarzem i fizjologiem, który stworzył koncepcję wyizolowania wewnętrznej wydzieliny trzustki. Wraz ze swoim asystentem – studentem czwartego roku medycyny – Charlsem Bestem prowadzili intensywne badania i eksperymenty. Panowie pozyskiwali ekstrakt z wysp trzustkowych, podawali go psom pozbawionym trzustki i cukier we krwi zwierząt istotnie się obniżał. Pierwszym pacjentem, który otrzymał „tajemnicze serum” był 14-letni Leonard Thompson z ciężką cukrzycą. Badacze oczyścili ekstrakt, który następnie podano chłopcu w kilku dawkach. Efektem było obniżenie stężenia glukozy i całkowity brak ciał ketonowych w moczu. Wieść o odkryciu błyskawicznie obiegła świat. Komitet Noblowski w 1923 r. nagrodził Bantinga. Wyróżniono również jego szefa – Johna MacLeoda, jednak pominięto Besta. Banting, chcąc docenić zasługi swojego asystenta, podzielił się z nim otrzymaną nagrodą pieniężną.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako odpowiedź na lawinowy wzrost liczby przypadków cukrzycy na całym świecie.  Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat choroby – jej przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań, które się z cukrzycą wiążą.

Tegorocznym hasłem przewodnim Światowego Dnia Cukrzycy jest „Edukacja chroni nasze jutro”. Jak wyjaśnia IDF, tegoroczne działania mają na celu podkreślenie potrzeby dostępu do wysokiej jakości edukacji diabetologicznej zarówno dla chorych na cukrzycę oraz ich bliskich jak i pracowników służby zdrowia. Stały wzrost liczby chorych wymusza na pracownikach służby zdrowia działania, które pozwolą na jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Również sami chorzy potrzebują ciągłej edukacji, by odpowiednio się o siebie zatroszczyć. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i przewlekłą, jednak regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i konsekwentna samokontrola pozwalają utrzymać chorobę w ryzach. Niestety, wciąż duża część społeczeństwa wie niewiele na temat cukrzycy.

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy przygotowaliśmy dla Was krótki raport do pobrania „Cukrzyca – Statystyki”. 

Na koniec, wszystkim diabetykom i ich bliskim pragniemy życzenia wytrwałości w walce z chorobą, samych dobrych cukrów i determinacji w walce o swoje zdrowie.

Strefa Diabetyka

Źródła:

https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/pwb/aktualnosci/aktualne-wydarzenia-i-i/1171,Swiatowy-Dzien-Cukrzycy-2021-historia-badan-nad-insulina.html E. Kowalczyk, dostęp z dn. 14.11.2022

www.gov.pl/web/psse-wabrzezno/14-listopada-obchodzimy-swiatowy-dzien-cukrzycy, dostęp z dn. 14.11.2022

Czytaj więcej